Boards and Commissions

CITY OF SHELBYVILLE

BOARD MEMBERS AND COMMISSIONERS

 Updated June 13, 2018

Board of Ethics                           Term 3 years

Sherman Riggs                              Dec. 31, 2018

Howard Griffith                              Dec. 31, 2019

Paul Schmidt                                 Dec. 31, 2020

 

City Tree Board                           Term 3 years

Tom McGinnis, Chairman            January 1, 2020

George Best                                  January 1, 2020

Walt Reichert                                 January 1, 2020

Cecilia Piccini                                 January 1, 2021

Jennifer Herrell                              February 18, 2019

Melvin Moffett                               March 1, 202

B J Andriot                                    March 1, 2021

 

Code Enforcement Board             Term 3 years

Dan Feeser                                     June 30, 2019

Randy Fawns                                  June 30, 2020

Val Owens                                      June 30, 2020

Steve Ladden                                  May 31, 2021

Pam Larkin                                      February 18, 2019

 

109 Board (SC Landfill)                  Term 3 years

Kerry Magan                                      January 1, 2020

 

 E-911 Advisory Board                      Term 3 years

Mayor or Mayor’s Designee

Shelbyville Police Chief (Istvan Kovacs)

Shelbyville Police Major (Bruce Gentry)

 

Historic District Commission              Term 3 years

Steve Osowicz                                       June 30, 2019

Steve Collins                                          June 30, 2019

Jacob Gurney                                         June 30, 2020

Sanda Jones                                           June 30, 2020

Deborah Magan                                       June 30, 2021

Tom McGinnis                                          June 30, 2021

 

Housing Authority                                   Term 4 years

Jeffrey Moore                                             January 1, 2022

Norris Beckley                                             February 1, 2019

Matthew Wade                                             Dec. 31, 2019

Jamie Swindler, Chairman                         January 1, 2021

Laura Lynn Best (Ex officio member)               June 30, 2022

 

Joint Human Rights Commission                   Term 4 years

Faun Fishback                                                   January 1, 2021

Alvin Farris                                                        November 19, 2019

Elizabeth Ariza                                                    January 1, 2020

 

Joint City-County Recreational Board                Term 4 years

James Lyons                                                          February 1, 2022

Anna Simpson                                                        December 31, 2021

Mike Zoeller (City Council)                                       January 1, 2021

Mike Harrod                                                            December 31, 2020

Angie Pereira                                                           December 31, 2018

 

Recreation Committee                                           Term 3 years

Frank Page                                                               December 31, 2020

Vance Burnett                                                           December 31, 2020

Alan Matthews                                                          December 31, 2020

 

Renaissance Committee                                          Term Indefinite

Mayor Hardesty

Eilene Collins

Christina Olsson

Harriet Massey

Beth Kovacs

Belinda Nichols

 

Tax Appeals Board                                                        Term 3 years

Steve Osowicz                                                                 June 30, 2020

 

Tourism Commission                                                       Term 3 years

Jay Dholakia                                                                      June 30, 2019

Dori Lewis, Vice-Chairman                                              June 30, 2021

Ray Tucker                                                                         July 31, 2020

Vance Riester (Joint Appt.)                                                  June 30, 2019

Leon Swartz                                                                        July 31, 2020

Jason Behnke                                                                      June 30, 2021

 

Triple S Board of

Adjustments & Appeals                                                       Term 4 years

Lisa Bolin filling out the term of Brian Isaac                              July 31, 2021

Wayne Anderson, Vice-Chairman                                         Dec. 31, 2021

Wayne Long                                                                           Oct. 1, 2020

 

Triple S Planning Commission                                               Term 4 years

Quintin Biagi, Jr.                                                                      Dec. 31, 2021

Dudley Bottom                                                                         Dec. 31, 2021

George Best, Chairman                                                          Dec. 31, 2019

 

Water/Sewer Commission                                                      Term 3 years

Mayor Hardesty, Chairman

Jon Swindler (City Council)                                                          Dec. 31, 2019

Valoise Owens                                                                            June 30, 2020

Al Andrews                                                                                 June 30, 2020

Comments are closed.